zdjeciadostrony1

Jak przygotować zdjęcia na potrzeby strony internetowej

Jak przygotować zdjęcia na potrzeby strony internetowej

Gdzie znaleźć darmowe grafiki i zdjęcia?

Jeśli nie posiadasz własnej bazy wykonanych zdjęć to gdzie można znaleźć grafiki które można wykorzystać na własnej stronie internetowej? Na szczęście istnieje wiele darmowych baz ze zdjęciami jak i grafikami wektorowymi. Zdjęcia z takich serwisów możesz użyć bezpłatnie również do celów komercyjnych.

Darmowe serwisy

Oczywiście jest to tylko kilka przykładowych stron. Jeśli przeszukasz internet znajdziesz ich o wiele więcej. Istnieją również płatne serwisy ze świetnymi grafikami jak Adobe Stock.

Tylko sprawdzone źródła!

Nie należy wykorzystywać zdjęć z niesprawdzonego źródła jak i z wyszukiwarki Google Grafika. Nie złamiesz wtedy praw autorskich i nie narazisz się na ewentualne problemy.

Dlaczego warto przygotować zdjęcia pod www?

Odpowiednio przygotowane zdjęcie spowoduje, że nie będziemy mieli problemu z błędami na stronie spowodowanymi błędnymi nazwami plików. Odpowiedni rozmiar wpływa na szybkość ładowania strony. W przeważającej części to właśnie zdjęcia są odpowiedzialne za zbyt długie ładowanie stron. Według statystyk jeśli strona wczytuje się dłużej niż 3 sekundy to użytkownik porzuca ją.

Szybkość łączy się nam bezpośrednio z SEO. Szybka strona jest automatycznie lepiej pozycjonowana. Szybkość naszej strony można sprawdzić na Google PageSpeed Insights. Wyświetli ona również inne wskazówki wpływające na SEO. Oczywiście na szybkość niezwykle wpływa hosting z którego korzystamy.

Jak przygotować zdjęcie?

Rozmiar i waga zdjęcia
  • Szerokość zdjęcia w rozdzielczości Full HD 1920 pixeli. Wszystkie pozostałe miniatury wygeneruje dla nas WordPress.
  • Najlepiej sprawdzają się zdjęcia poziome, ponieważ w większości takie są nasze wyświetlacze.
  • Optymalny rozmiar zdjęcia to maksymalnie 300 kb. Jeśli jest większe można je łatwo zmniejszyć za pomocą TinyPNG.
  • Nadawać plikom nazwy tego co przedstawiają, jednak lepiej unikać dużych liter, spacji i polskich znaków.

Zdjęcia można przygotować na pomocą lokalnych programów. Najpopularniejszym z nich, o którym prawdopodobnie każdy słyszał to Adobe Photoshop. Wspaniałą alternatywą jest oprogramowanie od firmy Affinity. Dostępny jest również dla każdego w wersji darmowej GIMP.

Możliwość komentowania została wyłączona.